زمان مطالعه: ۴ دقیقه

وزارت خارجه ارمنستان سخنان اخیر رئیس جمهوری آذربایجان را مغایر با توافقات سه‌جانبه قبلی دانسته و از مقامات باکو خواست از اقدامات تحریک آمیز و مانع تراشی برای تحقق بازگشایی تمامی ارتباطات اقتصادی و حمل و نقلی در منطقه خودداری کنند.

واکنش ایروان به اظهارات علی‌اف درباره بازگشایی راه‌های ارتباطی منطقه

واکنش ایروان به اظهارات علی‌اف درباره بازگشایی راه‌های ارتباطی منطقه

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم و بر اساس اطلاعات منتشره در سایت رسمی وزارت امور خارجه جمهوری ارمنستان، رسانه‌های گروهی در باکو گزارش دادند که “الهام علی‌اف” رئیس جمهوریآذربایجان در جریان دیدار خود با اهالی قوبا در تاریخ ۶ دسامبر (۱۵ آذر ماه) از ارمنستان درخواست کرده تا شرایط طرف آذربایجانی را بپذیرد و تاریخ مشخصی را برای بازگشایی به اصطلاح “کریدور زنگزور” اعلام کند. 

رئیس جمهوری آذربایجان همچنین جمهوری ارمنستان را به برخورد غیرصادقانه در مسئله راهها و ارتباطات در منطقه متهم کرده است.

در رابطه با مسائل فوق الذکر، وزارت امور خارجه ارمنستان در بیانیه‌ای تأکید کرده است:  

  1. توافقات صورت گرفته بین جمهوری آذربایجان، ارمنستان و روسیه درباره وضعیت راهها و ارتباطات در بیانیه مشترک مربوط به ۹  نوامبر سال ۲۰۲۰ و ۱۱ ژانویه و ۲۶ نوامبر سال ۲۰۲۱ بیان شده است. این بیانیه‌ها به هیچ وجه شامل تعهد، شروط یا توافق خاص یا به اصطلاح راهی در چارچوب “منطق کریدوری” از سوی جمهوری ارمنستان به طرف آذربایجانی نمی‌شود.
  2. در بیانیه سه‌جانبه ۹ ماه نوامبر سال ۲۰۲۰ توافق طرفین در خصوص از بین بردن تمامی مسدودیت‌های اقتصادی و ارتباط ترانزیتی ثبت شده است، در همان بیانیه آمده است که جمهوری ارمنستان امنیت ارتباطات حمل و نقلی بین مناطق غربی جمهوری آذربایجان و منطقه خودخوانده نخجوان را تضمین می‌کند.
  3. بر اساس بیانیه ۱۱ ژانویه سال ۲۰۲۱ و در جهت تحقق توافقات قبلی رهبران سه‌کشور، یک گروه کار سه‌جانبه به ریاست مشترک معاونین نخست وزیران روسیه، آذربایجان و ارمنستان تشکیل شد.
  4. در بند سوم بیانیه ۱۱ ژانویه در نظر گرفته شده بود که با هدف تحقق جهت گیریهای اصلی فعالیت‌ها، روسای گروه کاری مشترک زیر گروه‌های کارشناسی در زمینه‌های مخلتف بوجود آورند.
  5. در بند چهارم این سند مقرر شده که گروه کاری فهرست و برنامه کاری برای اجرای اقدامات مربوط به بازسازی و ساخت تأسیسات زیرساختاری حمل و نقل جدید لازم برای سازماندهی، اجرا و تأمین امنیت حمل و نقل بین المللی از طریق خاک جمهوری آذربایجان و ارمنستان ارائه دهد.
  6. گروه کاری سه‌جانبه در همان نشست نخست که در تاریخ ۳۰ ژانویه سال ۲۰۲۱ برگزار شد، تصمیم گرفت تا دو زیر گروه کارشناسی تشکیل دهد: یکی در زمینه حمل و نقل ریلی، جاده‌ای و ترکیبی و دیگری برای تضمین حمل و نقل از جمله مسائل امنیتی، مرزی، گمرکی، بهداشتی، دامپزشکی، بهداشت گیاهی و انواع دیگر کنترل.
  7. جمهوری ارمنستان بارها در بالاترین سطح اعلام کرده که این کشور به از سر گیری کلیه راه‌های حمل و نقلی و اقتصادی در منطقه علاقه مند است، با این درک که مناطق غربی آذربایجان ارتباط ریلی و جاده‌ای به جمهوری خودخوانده نخجوان از طریق خاک ارمنستان و همچنین ارتباطات جاده‌ای ارمنستان از طریق خاک جمهوری آذربایجان با فدراسیون روسیه و ارتباطات ریلی با روسیه و جمهوری اسلامی ایران داشته باشند.
  8. در جریان نشست ۵ نوامبر سال ۲۰۲۱ گروه کاری سه‌جانبه،آلکسی اورچوک معاون نخست وزیر روسیه اعلام کرد که جستجو برای یافتن راه حل مشکلات در این چارچوب ادامه دارد: حاکمیت بر جاده‌ها از آن کشورهایی است که این جاده‌ها از خاک آنها می‌گذرد و انواع کنترل گذرگاههای مرزی بصورت متقابل انجام می شود. وی همچنین پیشتر گفته بود که مسئله کریدور در نشست گروه کاری بررسی نمی‌شود.
  9. به مناسبت سالگرد بیانیه سه‌جانبه ۹ ماه نوامبر سال ۲۰۲۰، وزارت امور خارجه روسیه اسناد اطلاعاتی را منتشر کرد که در آنها بطور دقیق آمده بود که همه شرکت کنندگان در گروه کاری سه‌جانبه با این مسئله موافق هستند که تمامی موانع انسداد مسیرهای حمل و نقل، با توجه به تمامیت ارضی و حاکمیت کشورهایی که این جاده ها از آنها می‌گذرند، برطرف شود.
  10.  در تاریخ ۲۶ نوامبر سال ۲۰۲۱ در سوچی نشستی با حضور “نیکول پاشینیان” نخست وزیر ارمنستان، “الهام علی‌اف” رئیس جمهوری آذربایجان و “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری فدراسیون روسیه برگزار شد که در جریان آن اصول ذکر شده در بند ۹ این بیانیه مورد تأیید قرار گرفت.

بر اساس شرایط فوق، وزارت امور خارجه ارمنستان اعلام می‌کند:

الف-اظهارات رئیس جمهوری آذربایجان هیچ ارتباطی با بیانیه‌های سه‌جانبه مربوط به ۹ نوامبر، ۱۱ ژانویه و ۲۶ نوامبر نداشته و مغایر با توافقات بدست آمده در گروه کاری سه‌جانبه و نشست سران سوچی است که اهداف غیرسازنده و تحریک آمیزی را دنبال کرده و تهدیدی برای تمامیت ارضی و حاکمیت جمهوری ارمنستان بوجود می آورد.

ب-جمهوری ارمنستان به تمامی تعهدات فوق الذکر پایبند بوده و آمادگی دارد تا هر چه سریعتر توافقات بدست آمده را تحقق بخشد.

ج-فهرست و برنامه اقداماتی که ضروری است تا در روند بازسازی و بازگشایی راههای ریلی و جاده‌ای در منطقه انجام شوند، در چارچوب گروه کاری سه‌جانبه که لفاظی‌های تحریک آمیز طرف آذربایجانی مانع از فعالیت آن شده، مورد بررسی قرار بگیرد.

بدین ترتیب: جمهوری ارمنستان توجه فدراسیون روسیه، اصلی‌ترین شریک خود در عرصه امنیتی، سازمان پیمان امنیت جمعی، شورای امنیت سازمان ملل، کشورهای رئیس مشترک گروه مینسک سازمان امنیت و همکاری اروپا و دیگر سازمانهای بین المللی را به این واقعیت جلب می‌کند که مقامات رسمی باکو آشکارا با اظهارات جنگ افروزانه خود و تهدید به استفاده از توان نظامی علیه کشور مستقل ارمنستان، اصول اساسی حقوق بین الملل، از جمله منشور سازمان ملل متحد را نقض کرده و امنیت منطقه و جهان را در معرض خطر قرار می‌دهد.  

جمهوری ارمنستان از جمهوری آذربایجان می‌خواهد تا از لفاظی‌ها و اقدامات تحریک آمیز خودداری کرده و مانع از تحقق توافقات صورت گرفته برای از سر گرفته شدن مجدد تمامی ارتباطات اقتصادی و حمل و نقلی در منطقه نشوند.  

علی اف: ارمنستان به ما تاریخ بازگشایی زنگه زور را بدهد

 

انتهای پیام/

 

 

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط مدیر
بارگذاری بیشتر در اخبار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

زمان مطالعه: < 1 دقیقه مدیریت و مقابله با استرس برای سلامت روان مشاوره با پزشک گفتار د…