زمان مطالعه: ۲ دقیقه

احتمالا در شب، هنگام تماشای ماه، متوجه ی نور دور ماه شده اید.حلقه ی دور ماه پدیده ی شگفت انگیزی است که در شرایط خاص اتفاق می افتد.

حلقه دور ماه چیست و چگونه تشکیل میشود

حلقه دور ماه چیست و چگونه تشکیل میشود

حلقه دور ماه چیست و چگونه تشکیل میشود

آیا تا به حال پدیده لونار را مشاهده کرده‌ اید؟ لونار پدیده‌ ای است که در آن حلقه هایی در اطراف ماه ایجاد می شود. این اتفاق ممکن است در هر تایم و زمانی از سال رخ بدهد اما معمولاً در فصل زمستان بیشتر است و شاید دلتان بخواهد برای یک بار هم که شده این پدیده را ببینید. در واقع این بازتاب نور ماه از کریستال های یخ در اطرافش است.

شرایط مناسب آسمان برای ایجاد حلقه دور ماه

پدیده ایجاد حلقه دور ماه شبیه به رنگین کمان است و زمانی اتفاق می افتد که نور با آب تعامل برقرار می کند، آب یخ می زند‌، شبیه به یک مدار و به شکل ابر تشکیل می گردد و ۳۶ کیلومتر از ماه فاصله دارد.

در حالت ایده آل شرایط آسمان یک لایه نازک از این هاله را ایجاد می‌ کند. اگر ابر ها غلیظ تر باشند و حالتی شبیه به مه وجود داشته باشد، شما می توانید حلقه های دور ماه را تماشا کنید.

حلقه دور ماه

هم‌زمان که نور ماه در طول ابر های سیروس درخشان می گردد، میلیون ها کریستال یخ کوچک ضربه می زنند و جهت را تغییر می دهند و وارد یکدیگر می شوند، سپس نور شکسته می شود.

چگونه و چرا حلقه ها را می بینیم؟

این کریستال ها دقیقاً در برابر چشم شما جهت‌ گیری می‌ کنند و نور بازتاب شده از این کریستال های یخ مستقیماً به ماه بر می گردد و شما می توانید در زاویه ۲۲ درجه با چشم خود آن ها را مشاهده کنید اما دقیقا مثل رنگین کمان، هر کس بر اساس زاویه ای که قرار دارد؛ آن را به گونه ای متفاوت می بیند. همانطور که می‌دانید خورشید ۴۰۰ هزار برابر نور بیشتری نسبت به ماه دارد، در نتیجه رنگ های ماه کم زور تر می باشند و چشم ما کمتر قادر به تشخیص آن ها است. پس به همین خاطر است که شما تا به حال این حلقه ها را ندیده اید.

حلقه دور ماه چیست و چطور تشکیل میشه؟

۵۴

این مطلب مفید بود ؟۴۰

 

SITEDANA.IR

حلقه دور ماه چیست و چگونه تشکیل میشود

 

بارگذاری مقالات بیشتر مرتبط
بارگذاری بیشتر توسط مدیر
بارگذاری بیشتر در گوناگون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید

زمان مطالعه: < 1 دقیقه مدیریت و مقابله با استرس برای سلامت روان مشاوره با پزشک گفتار د…